İpek-Eşarp-Yıkanır-Mı-Nasıl-Yıkanır-

İpek Eşarp Yıkanır Mı Nasıl Yıkanır?

İpek eşarp yıkanır mı nasıl yıkanır; İpek hafif ve sağlıklı kullanımı olan bir kumaştır. Ancak organik yapısından kaynaklı oldukça hassastır. İpek eşarp makineye atılmamalı, elde yıkanmalıdır.

İpek Eşarp Yıkanabilir Mi?

İpek eşarp yıkama işlemi için mutlaka ipeğin narin bir yapısı olduğu bilinmelidir. Narin bir yapıya sahip olan modeller, toplu çamaşırlarla yıkanmamalı, özellikle makineye atılmadan elde yıkanarak temizlenmelidir. Yapısı çok çabuk bozulabilen ipek eşarp, yıkama işleminden sonra da sıkılmadan suyu hafifçe alınarak asılmalıdır.

 • İpek eşarp makineye atılmamalıdır.
 • Elde yıkanmalıdır.
 • Ev içinde kurutulması tavsiye edilir.
 • Sıkılmamalı ve mandala asılmamalıdır.
 • Çekiştirme, çitileme veya aşırı yoğun kimyasalı bulunan deterjanlarla yıkanmamalıdır.

İpek dokusu oldukça hassas ve bozulmaya meyillidir. Özellikle suyla olan temasında eğrilme, yapısında bozulma gözlemlenebilir. Bu nedenle yıkama aşamasında naif davranıldığı gibi yıkadıktan sonra da suyun ağırlığıyla hesap edilerek asılmalıdır. Genellikle havlu üzerine serilerek kurutulması önerilir. Asmak, petek üstüne koymak veya kurutucuya atmak ipek eşarbın bozulmasına neden olacaktır.

İpek Eşarp Nasıl Yıkanmalıdır?

İpek eşarp yıkanır mı nasıl yıkanır; ipek kumaşı yıkamak oldukça hassas işlemlerden geçmesi gereken durumları da birlikte getirecektir. Normal bir kumaş gibi davranmak ve eşarbın zedelenmesine yol açacak işlemlerden geçirmek zarar gördükten sonra eski verimi alamamanıza neden olur. Makineye atılmamalı, elde yıkanmalı ve elde yıkarken de dikkat edilmelidir.

 • Elde yıkama işleminde sıcak su tercih edilmemelidir.
 • Soğuk su ile yıkama yapılmalıdır.
 • El deterjanı, kimyasal ağırlıklı sabunlar kullanılmamalıdır.
 • Asla çitilenmemeli, çekiştirilmemelidir.
 • Özel ipek şampuan ile yıkanması önerilmektedir.
 • Soğuk su veya ılık suyla yıkanabilir, asla sıcak suyla 30 derece üstü suyla yıkanmamalıdır.

Evde ipek eşarp yıkama işlemi için küçük bir kova kullanabilirsiniz. Kovanın içine az ipek kumaş şampuanı dökerek eşarbı çok fazla yıpratmadan batırıp çıkararak yıkama işlemini tamamlayabilirsiniz. Daha sonra çok fazla sıkmadan kurutma evresine geçerek, işlemi tamamlarsınız.

İpek Eşarp Makinede Nasıl Yıkanır?

İpek eşarp asla makine ile yıkanmaz. Eşarbın yapısını bozan makine yıkaması, sıcak suyla çekmesine ve pörsümesine neden olabilmektedir. Soğuk veya ılık suyla yıkama işlemlerinde de eşarbın yapısı bozulur. Sağa sola kayma olacak, ip atması veya sökülme gerçekleşecektir.

Makine yıkamasından uzak durularak, elde yıkama işlemini yaptıktan sonra kurutma işlemine geçebilirsiniz. Makineye atılan ipek eşarplar bir daha kullanılmayacak kadar kötü duruma gelebilmektedir. Evde ipek eşarp yıkama işlemi oldukça basittir.

İpek Eşarp Yıkandıktan Sonra Nasıl Kurutulur?

İpek eşarp kurutma işlemi için kurutucu, mandalla asma ve direkt güneşle kurutma işlemlerinden uzak durulmalıdır. İpek eşarp yıkama işlemi sonrası evde bir havlunun üzerine sererek, kurutabilirsiniz. Çamaşır askısını ev içine kurarak, mandalsız bir şekilde nemini aldıktan sonra da kurutmanız mümkündür.

 • Suyunun süzülmesini bekleyerek, ipek eşarbı sıkmamalısınız.
 • Direkt güneşte kurutmamalısınız.
 • Kurutma makinesine atmamalısınız.
 • Ev içinde petek veya ısıtıcı önüne koymamalısınız.
 • Uzun süre nemli kalmayacak şekilde ısı aldığı alanlara yakın bir şekilde kurutabilirsiniz.
 • Peteğe yakın bir sandalye ve benzeri bir yere asabilirsiniz.
 • Dışarıda kurutmamalısınız.
 • Mandal takarsanız, mandal izi kalır ve ipek üzerinden geçmez.

İpek Eşarp Sabunla Yıkanır Mı?

Evde yıkayabileceğiniz ipek eşarp modelleri, özellikle makine kullanılmadan sadece soğuk suyla elde yıkanması tavsiye edilen modellerdir. İpek eşarp yıkama işlemi için doğal sabun kullanabilirsiniz. Ancak sabun direkt eşarpla temas etmemeli, suyun içinde eritilerek eşarp yıkanmalıdır. Kalıp sabun gibi ürünler direkt olarak eşarba sürülmeden suyla köpürtülerek kullanılmalıdır.

Eşarbın üzerine sürülmemeli, eşarpla birlikte sabun çitilenmemelidir. Soğuk suyun içinde sabunun eritilmesiyle birlikte ipek eşarbınızı sabunla yıkayabilirsiniz.

İpek Eşarp Elde Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İpek eşarbın elde yıkama işlemlerinde çamaşır suyu, makine ve el deterjanı gibi ürünler asla kullanılmamalıdır. Organik ipek şampuanları kullanılarak işlem yapılabilir. Elde çıkarken suyun içine batırılıp çıkarılarak ‘’sıkma’’ olmadan işlem yapılmalıdır. Sıkma yapılmamalı, asla suyun içinde uzun süre bekletilmemelidir.

%100 ipekten yapılma eşarp yıkama işlemlerinde, elde yıkama, kurutma ve kullanma aşamalarında nazik davranmak önemlidir. Elde yıkamada çitileme yapılmadan, sadece suya batırılarak yıkama gerçekleşmeli, uzun süre suda bekleme yapılmadan ve sıkılmadan kurutma aşamasına geçilmelidir.