Yaz Mevsimine Uygun Eşarp Modelleri

Her mevsim için eşarp seçiminin belirli zorlukları olsa da özellikle yaz mevsiminde eşarp seçerken kumaşın inceliği, renkleri, kumaşın hammaddesi gibi birçok etkene çok daha detaylı araştırmalar sonucunda karar verilir.

Yaz mevsiminde havanın sıcaklığı, bölgesel olarak yaşanan nemli hava ve kombinlerin canlı renkler içermesi eşarbın da buna uygun olarak belirlenmesine yol açmaktadır.

Güneş ışınlarından daha az olumsuz anlamda etkilenilmesi için yaz mevsimi eşarp renkleri olarak daha çok canlı ve açık tonlarda renkler tercih edilmektedir.

Yaz mevsimine uygun eşarp seçimindeki en önemli kriter ise yaz mevsimi eşarp modasında seçilen eşarbın terletmemesidir, kumaşın emici özellikte ve terlemeyi belli etmeyen cinsten olmasıdır.

Bütün bunların yanında yazlık eşarp modellerinin getirdiği canlı renkler, kimi zaman hareketli desenler ve kimi zamanda sadeliğin zarafetini sunan modeller yaz mevsiminin canlılığına uygun kombinlerin yapılmasını da kolaylaştırmaktadır.

 

Yazlık İnce Eşarplar

Yazlık eşarp seçiminin en önemli kriteri eşarp kumaşının terletmeyecek ve başta ağırlık yapmayacak kadar ince olmasıdır. Bu sebeple yazlık eşarplarda kumaşın hammaddesi olarak pamuk, keten ve ipek daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Kimi zaman bu hammaddelerin birbirleriyle belirli oranlarda karışımları kullanılıyor olsa da saf pamuk veya keten bir eşarp yaz mevsiminde çok büyük bir rahatlık sağlamaktadır. Hem hafiftir hem de gün boyunca benzersiz bir rahatlık sunar.

 

Yazlık Eşarp Renkleri

Yazlık eşarpların kumaşları kadar renkleri de büyük öneme sahiptir.

Güneşin yakıcılığının artmasına bağlı olarak açık renklerde seçilen eşarplar hem son derece şık bir kombin oluşturulmasına hem de hissedilen sıcaklığın en aza indirilmesine yardımcı olur. Bunun yanında bone kullanılacaksa bonenin de pamuklu, keten veya terlemeyi önleyici bir kumaştan tercih edilmesi uygun olacaktır. Ayrıca doğru bone ve eşarp kumaşı seçimi, saçların rahatlıkla hava alabilmesini de sağlamaktadır.

Desenli veya desensiz olması fark etmeksizin seçilen eşarplardaki canlı renkler gün içerisinde saç diplerindeki terlemeyi azaltmakta ve eşarp kullanıcısını çok daha rahat hissettirmektedir.

 

Yazlık Keten Eşarplar

Yaz mevsimi eşarp modasının vazgeçilmez kumaşlarının başında yazlık keten eşarplar gelmektedir.

Yaz mevsiminde artan hava sıcaklığıyla birlikte eşarp kumaşı olarak terletmeyen, teri emen ve belli etmeyen kumaşlar daha çok tercih edilmektedir. Yazlık keten eşarp kumaşının en önemli özelliklerinden bir diğeri de saçların hava almasını sağlayarak tere bağlı olası kokuların önüne geçmesidir. Doğal keten eşarplar aynı zamanda olası alerji risklerinin de ortadan kaldırılması için son derece uygun bir seçimdir.

Bu sebeple yaz mevsiminde keten eşarp kumaşı sıklıkla tercih edilmektedir.

Yazlık Pamuklu Eşarplar

Yazlık pamuklu eşarplar yumuşak olması, saçlara nefes aldırması ve terlemeyi önlemesi sebebiyle sıklıkla tercih edilen ikinci eşarp grubudur. Pamuğun doğal bir malzeme olması sebebiyle de yaz mevsiminde yaşanabilecek olası tahrişlerin ve alerjilerin de önüne geçmek mümkündür.

Hassas ciltler, hassasiyet gösterilmesi gereken saç durumları için doğal pamuktan üretilmiş yazlık pamuklu eşarplar bir kurtarıcı olarak değerlendirilebilir.

Aynı zamanda yazlık pamuklu eşarplar kombininize daha sportif bir görünüm kazandırmaktadır.

Yazlık pamuklu spor görünümlü eşarplar yazın canlılığının ve hafifliğinin yakalanmasına olanak tanıması açısından da yaz mevsiminde geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

 

Yazlık İpek Eşarplar

Yazlık ipek eşarplar hem sunduğu doğal hafifliği hem de ince oluşuyla birlikte yaz aylarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sayede ipek şıklığının sağlanmasının yanında terlemeyi azaltır ve fevkalade bir konfor avantajı sağlar. Özellikle şık bir davet veya etkinliğe katılırken de kullanılan yazlık ipek eşarplar desenli veya desensiz seçenekleriyle bulunabilmektedir.

 

Yazlık Şal Eşarplar

Son dönemde kullanıcı kitlesini genişleten bir diğer yazlık eşarp modeli ise yazlık şal eşarplardır.

Özellikle pamuktan üretilmiş bir yazlık şal eşarbın tercih edilmesi hem terlemenin önüne geçecektir hem de gün içerisinde eşarbınızda herhangi bir kırışıklığın oluşmasını engelleyecektir. Fakat daha çok sportif bir görünüme sahip olan yazlık şal eşarplar daha çok gün içerisinde ve iş ortamında tercih edilmektedir.

Aynı zamanda yazlık şal eşarpların pamuklu hammaddeden üretilmiş olanlarının kullanımı tercih edildiğinde bağlama biçimleri sebebiyle oluşabilecek kırışıklıklar, ensede kumaş yığılmaları ve terlemeler gibi problemlerin de ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.