Tesettür giyim denilince akla rahat, ergonomik ve tasarımı rahat olan kıyafetler ön plandadır. Vücut hatlarını belli etmeyen, terletmeyen kıyafetler tercih etmelidirler. Fakat eskiden tesettür giyimin de fazla çeşit olmaması ya da istenilen tarzda olmaması tesettürlü hanımlarda sıkıntı yaratmaktaydı. Artık günümüzde modanı gelişmesi ile tesettür modası her alanda kendini göstermeye başladı.

Dünyanın ünlü spor markaları bile artık tesettür giyim için yarışır hale gelmiştir. Hem kapalı hem de rahat giyim tarzı önemli bir kimliğe bürünmüştür. Tesettür giyiminde dönemin modasına uygun, şeffaf olmayan, iç göstermeyen ve ısıyı yansıtmayan kumaş ve ürünler tercih edilmelidir. Genelde tunik, elbise, ferace, kap ya da al-üst takım gibi kombinler kullanılmaktadır. Önemli olan kalitenin yansıyacağı ürünler hem şık hem de zarafet katmaktadır.

Özel gün ve geceler de ise abiye tercihi yine nefes aldıran kumaşlar, ter ve nem kaybına istinaden daha rahat ve bol kesimli olması tercih edilmelidir. Abiye kıyafete göre eşarp tercihi ya da başörtüsü takımları ile kombin yapılarak şık bir tarz yakalanabilir. Günümüzde artık tesettür giyimde en yeni trend ve renklerle büyük bir ivme kazanmıştır.

Son yıllarda kıyafet, eşarp, ayakkabı ve çanta kombineleriyle tesettürlü hanımlarımız her ortamda şıklık yarışlarından ödün vermemektedir. Artık birçok ünlü giyim firması tesettür giyim alanında yeniliklere imza atarak bu konuda yaşanan sıkıntıları gidermektedir. Mağaza ve online satış olarak artık her giyim firması bu konuda gerekli özeni göstererek tesettürlü bayanlarımızın şık ve zarafetinde ödün vermemesi için çalışmaktadır.