Ten Rengine Göre Eşarp Seçimi

Ten rengine göre eşarp seçimi aslında sanılandan daha önemli bir konudur. Ten renginize uygun eşarpları bulduğunuzda işiniz çok daha kolay bir hal alır ve görüntünüz de çok daha doğru olur. Size yakışan renkleri tercih ederek çok daha iyi bir görüntü elde edebilirsiniz. Ten rengine göre eşarp seçimi 3 ana gruba yani 3 ana ten rengine göre ayrılmaktadır. Ara renklerde bir teniniz varsa size en yakınını tercih edebilirsiniz. Önemli olan tonlardır aslında. Ton seçimini doğru yaparak her rengin size uygun tonlarını kullanabilirsiniz. Sıcak tonlar, soğuk tonlar ve ara tonlar burada kendilerine yer edinirler.

 

Ten Rengine Göre Eşarp Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ten rengine göre eşarp seçimi ten renginizin zıt tonları şeklinde olmalıdır. Yani açık ten ise koyu renkler ve koyu ten ise açık renkler en doğru tercih olmakla birlikte bazı tenler de her iki rengi birden kaldırabilmektedir. Ancak bazı ten renkleri her rengi kaldıramaz bu nedenle deneme yanılma ile doğruyu bulabilmek önemlidir.

 

Esmer Tenler İçin Eşarp Seçimi

Esmer tenler sıcak renkler dediğimiz renkleri tercih etmelidir. Bu sayede daha canlı bir görüntü elde edebilirler. Soğuk tonlar dediğimiz tonlar esmer tenlerin canlı görüntüsünün önüne geçer ancak sıcak tonlar kullanıldığında daha sağlıklı bir görüntü elde edebilmeniz mümkündür. Her rengin sıcak tonunu kullanmak gerekmektedir. Buna kahverenginin sıcak tonu bile örnek verilebilir. Ancak elbette en sıcak tonlar pembeler, maviler olmaktadır. Koyu renk eşarplarda da desenli tercihler yapabilirsiniz. Desenli tercihlerden kasıt daha göze çarpan, parıltılı ve canlı desenlerdir. Bu sayede görüntünüz daha canlı bir hale gelir.

 

Buğday Tenler İçin Eşarp Seçimi

Ten rengine göre eşarp seçimi söz konusu olduğunda en zorlanan ten rengine sahip kişiler buğday tenlerdir. Buğday tenler ara bir tene sahip oldukları için tam olarak hangi renkleri tercih edebileceklerini bilemezler. Yine de buğday tenliler için göze çarpan renkler daha baskın olacaktır. Yani açık ancak parlak tonlar ilgi çekmektedir. Bu sayede daha canlı bir görüntüye kavuşabilirler.

 

Beyaz Tenler İçin Eşarp Seçimi

Beyaz tenler, eşarp seçiminde en şanslı gruptur. Her renk beyaz tene yakışır. Koyu renkleri kullanabilecekleri gibi açık renklere dair de hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Özellikle kışın beyaz tenlilerin koyu tonları ve yazın da açık tonları kullandığını sıklıkla görebilirsiniz. Ancak beyaz tenlerde en çok baskın renkler hoş durur. Baskın renklerden kasıt ise soğuk tonlardır. Bordo, lacivert gibi tonlar beyaz tenlere oldukça yakışmaktadır. Ancak yazın koyu renk kullanımı pek fazla tercih edilmez ve edilmemelidir de. Bu nedenle beyaz tenliler de yazın açık renkler kullanılır. Her türlü açık renk beyaz tenlere yakışsa da açık renklerin de soğuk tonlarının kullanılması en doğru tercih olacaktır.

 

 

Her Ten Rengine Her Kumaş Çeşidi Gider Mi?

Ten rengine göre eşarp seçimi ile renkleri inceledikten sonra sıra kumaşa gelir. Elbette kumaş da ten rengine göre değişim göstermektedir. Ancak kumaşlar günlük hayatta veya özel zamanlarda kullanım alanı şeklinde değişiklik gösterirler. Hatta mevsimlere göre değişim gösteren örnekler de vardır. Bu nedenle ten rengine göre kesin bir kumaş tercihi yapılamaz.

Parlak kumaşlar esmerlere ve buğday tenlilere daha fazla yakışır iken tok kumaş olarak nitelendirdiğimiz kumaşlar beyaz tenlilere çok daha uygundur. Parlak kumaşa örnek olarak sateni verebileceğimiz gibi tok kumaşlara da keten kumaş örnek verilebilmektedir.

 

Kıyafete Göre Nasıl Eşarp Seçilir?

Ten rengine göre eşarp seçimi ve kıyafete göre eşarp seçimi yaparak çok daha şık ve doğru bir görüntüye erişebilirsiniz. Özellikle giydiğiniz kıyafeti öne çıkaracak sadelikte eşarplar seçebileceğiniz gibi giydiğiniz kıyafet ile uyum sağlayacak ve üstünüzdeki kıyafetin renginde ya da o rengi içerisinde barındıran bir eşarp seçimi yapabilirsiniz.

Pek çok insan ten rengine uygun eşarbı bulsa da bunu nasıl kombine edeceği konusunda sıkıntı yaşar. Her rengi takabilirsiniz ancak o rengin kendi içerisinde sıcak ve soğuk versiyonları bulunmaktadır. Bu tonlar arasından sizin ten renginize uygun olanı seçebilirsiniz. Buna göre bir tercih yaparak her kıyafeti de giyebilecek hale gelirsiniz.