Eşarp ile örtünmek yerine bir alternatif olarak kullanılan ve geniş bir yelpazeye ayrılan şal modelleri, özellikle genç kadınlar açısından konforlu bir örtünme biçimi. Tesettür giyimde konfor ve şıklık arayanlar için doğru bir tercih olabilir.  

Şal kullanımını daha pratik bir hale getirmek ister misiniz? Hem iş ortamı hem de günlük yaşamda daha az zaman harcayarak şallarınızı kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Kolay ve pratik şal bağlama teknikleriyle hem rahat hem de şık bir görünüm sağlamak mümkün. 

Klasik örtünme biçimleri yerine şal kullanmayı tercih eden kadınlar açısından bu örtünme biçimi bazen uzun zaman harcamalarına neden olabiliyor. Şalı sabitlemek, iğne kullanmak ya da iğne kullanmadan bağlamak vb. şekilde yaygın teknikler bulunuyor.  

Şalınızı rahat ve şık bir şekilde bağlayabileceğiniz birden fazla tekniği sizler için derledik. 

Basit Şal Bağlama Tekniği 

Bir yere yetişmeye çalışırken hızlı bir şekilde hazırlanmanız gereken durumlar yaşadınız mı? Daha az zaman harcayarak kolayca kullanabileceğiniz bu teknik sayesinde saniyeler içinde hazır olmak mümkün.  

Şalınızı örttükten hemen sonra şalın her iki tarafını iğne yardımıyla çenenizin altında tutturun ve ardından bir ucundan tutarak ters taraftaki omzunuzun arkasına doğru atın. İşte bu kadar kolay. 

Tek Bir Tarafa Sabitlenen Şal Bağlama Tekniği 

Bu yöntemde de bir iğneye ihtiyacınız olacak. Öncelikle şalınızı her iki tarafı eşit olacak şekilde örtün ve çenenizin altında bir iğneyle sabitleyin. Şalın omuzdan aşağı sarkan bir kenarını ortadan tutacak şekilde başınızın etrafından dolayıp kulak hizasında kapatın. Bu yöntem ile örtünmek için yalnızca 1-2 dakikanızı ayırmak yeterli.  

İğnesiz Şal Bağlama Tekniği 

Şal bağlarken bir iğne kullanmak istemeyen ve yeterli zamanı olmayan kadınlar için son derece pratik bir yöntem. Şalınızı evde ya da dışarıda kullanırken saniyeler içerisinde bu tekniği uygulayabilirsiniz. 

Dikdörtgen şeklinde olan şalınızı başınıza hizalayarak örtün. Kenarlarını ise boynunuzu sıkmayacak şekilde dilediğiniz kadar dolayın. Şalın bir kenarını göğüs hizasından öne doğru sarkıtırken diğer kenarını ise sırtınıza doğru atarak estetik bir görünüm sağlayabilirsiniz.