Binlerce yıldır zarafetin sembolü olan ipek, üretim sürecindeki zorlukları ve bu süreçteki dikkat edilecek şeylerden dolayı değerli bir kumaş türüdür. Bir ipek eşarp üretiminde kullanılan ipek kumaş için oldukça uzun bir süreç kullanılmaktadır. İpek kumaşın üretimi hassas değerlere bağlı ve zorlu bir süreçtir. Bu yazımızda, bu değerli kumaş türünün nasıl üretildiğinden bahsedeceğiz.

İpek Üretimi

İpek üretiminin temelinde bir kelebek türü olan bombyx mori tırtılı bulunmaktadır. Bu tırtıl senenin belirli zamanlarında metamorfoz geçirmek ve kelebeğe dönüşmek için kendisine bir koza örer. Bu kozayı da etraftaki dut ağaçlarının yapraklarını tüketerek üretir. Üretilen bu kozalardan bazıları tırtılların kelebeğe dönüşmesi için kullanılır. Yani herhangi bir işlem yapılmaz. Bazı kozalar da ipek üretimi için kullanılırlar.

İpek lifi üretimi için seçilen kozalar 80 derece suda haşlanırlar. Bu süreçte kozalar işlenecek hale gelirler. İşlenecek kozalar dövme, iplik çekme ve çile sürecinin ardından ham ipeğe dönüşürler. Bu ham ipek parlaktır ve dayanıklıdır. Bu ipeğe ekstra ağartma veya parlatma işlemi uygulanmaz çünkü bu işlemler ipeğin dayanıklıklarını yitirmesine sebep olur.

Ham ipek iplikleri sabunlu su banyosuna alınır, pişirme, temizleme ve çapak giderme işlemleri uygulanır. Bu işlemlerin ardından ağartma işlemleri uygulanır ve ardından, oluşan ağırlık kaybını giderici işlem olarak tanen maddesiyle kaplama işlemine geçilir. Tüm bu işlemlerin ardından ipek kumaş üretimi için uygun iplikler elde edilir. Çeşitli renklere boyanarak üretilen ipek kumaşlar ipek eşarp, ipek şal veya kıyafet olmak üzere kullanılır.

Bugün, sentetik ipek ürünlerinin ortaya çıkması ile üretimi azalsa da gerçek ipek hala tercih edilen bir kumaş türüdür. Dünya ipek üretiminin büyük çoğunluğunu ABD, Çin, Türkiye, Japonya ve Fransa gerçekleştirmektedir.

Üretilen ipek kumaşlardan elde edilen ipek eşarp ve ipek şal ürünleri bugün birçok kadının vazgeçilmez aksesuarı haline gelmiştir. Güzelliği ön plana çıkaran ve zarafet katan bu aksesuarları gerçek ipek kullanan firmalardan edinerek doğal ipeğin güzelliğini hissedebilirsiniz. Akgün Eşarp olarak ipek eşarp ve ipek şal üretiminde ve satışında sizlere hizmet sunmaktayız. Ürünlerimizi sitemizden inceleyebilir ve mağazamızdan satın alabilirsiniz.