İpek üretimi binlerce yıldır süregelen bir kadim gelenektir. İpek kumaşlar geçmişten günümüze birçok kişinin güzelliğine güzellik katmıştır. Çin’de başlayan ipek üretimi bugün tüm dünya tarafından bilinmektedir. Ülkemizin de bu üretimde adı bilinmekte ve kumaşları tercih edilmektedir. Birçok kadının güzelliğini önplana çıkaran ve zarafetin sembolü olan ipek hakkında pek bilinmeyen birçok şey vardır. Bu yazımızda ipek kumaşları hakkında pek bilinmeyen bazı noktalara değineceğiz.

İpek Hakkında Bilinmeyenler

İpek kumaşları üretiminde bir böcek türü olan ipek böceği kullanılır. İpek böcekleri metamorfoz geçirmek ve hayatlarını devam ettirmek için kendilerine bir koza örerler ve bunun için ağaç yaprakları tüketirler. Bu ağaç yaprakları ile kendilerine ördükleri koza içerisinde metamorfoz geçirmeye başlarlar. Bu süreçte toplanan ipek böceği kozaları ile ipek lifleri üretilir. Bu ipek lifleri ile ipek kumaşı üretilir ve üretilen kumaşlar şal, eşarp veya kıyafet olmak üzere kullanılırlar.

Eşarp veya şal olarak kullanılan ipek kumaşı ile ilgili bu bilgiler de oldukça şaşırtıcıdır. Bir ipek şal üretiminde kullanılan ipek kumaşı 560 bin küsür metre ipek lifinden oluşur. Bu mesafe 560 km kadardır ve İstanbul-Ankara arası mesafeden daha uzundur. Bu uzunlukta ipek lifi elde etmek için de 375 adet ipek kozası kullanılır. Bu kadar ipek kozasını üretmek için kendilerine koza ören ipek böcekleri bunun için ağaç yaprakları tüketirler. Bu tükettikleri ağaç yaprakları toplamda 7,5 kg kadar gelmektedir.

İpek üretiminin ne kadar zor olduğu ve ipeğin ne kadar değerli olduğu bu rakamlardan görülebilir. Şıklığınızı artıracak, güzelliğinizi ortaya çıkaracak ipek eşarp işte bu şartlarda elde edilmektedir. Tabiatın insanlara bir hediyesi olan ipek, binlerce yıldır tercih edilirken ve zarafeti ortaya çıkartırken, elde edilmesinin güçlüğü ve ulaşılmasının zorluğu sebebiyle el üstünde tutulmuştur. Bugün, gelişen teknoloji sayesinde üretimi daha kolay olsa da hala değer verilen ve değer katan bir kumaş türüdür. İpek eşarp ve ipek şal ülkemizde oldukça revaçta olan kadın aksesuarlarındandır. En iyi ipek eşarp ve en iyi ipek şal için Akgün Eşarp‘ı tercih edebilir ve modellerimize göz atabilirsiniz.