Eşarplar ve şallar tesettürlü hanımların vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Bu aksesuarların kullanımı ve temizliği de oldukça önemlidir. Özellikle ipek şallar normalden biraz daha farklı bir bakım gerektirir. İpek şallar yalnızca tesettürlü kadınların değil hemen hemen tüm kadınların çeşitli yerlerde kullanabileceği aksesuarlar olduğu için temizliği pek çok kişiyi ilgilendirir.

Tesettürlü kadınlar hem güzelliği, hem terletmemesi ve sağlıklı olması nedeniyle ipek eşarp ve örtülerden yana tercihlerini kullanırlar. İpek böceğinin doğal yollarla ürettiği liflerden meydana gelen ipek, pürüzsüz ve cezbedici bir kumaş türüdür. İpek şalların temizliğinden bahsetmeden önce, ipeğin neden değerli bir materyal olduğundan kısaca bahsedelim.

İpek çok uzun zamandır en değerli dokuma maddesidir. Yani tekstilde kullanılan bu materyal ile oluşturulan tüm ürünler oldukça kaliteli ve uzun ömürlü olur. Özellikle günümüzde polyester gibi sağlıksız materyaller ile üretilen tekstil ürünlerinin yanında ipek, çok daha sağlıklı ve özel bir kumaştır.

Bundan neredeyse iki bin yıl önce Çin’de üretilmeye başlanan ipek, uzun bir zaman boyunca Çin’in gizlilikle yürüttüğü bir durum haline gelmişti. Ülkeye ün ve para kazandıran ipek böcekçiliğini kaybetmemek için Çin oldukça katı kurallar uygulayarak bu durumu gizledi. Daha sonrasında Japonya’da ve Hindistan’da da üretilmeye başlanan ipek, zamanla Anadolu üzerinden dünyaya yayıldı.

İpeğin neden çok değerli olduğunu şu rakamlar ile anlatmak mümkün:

10 kg dut yaprağı 500 ipek böceğini doyurabilmektedir.

500 ipek böceği sadece 1 kg. koza üretmektedir.

1 kg. kozadan 150 gr saf ipek elde edilebilmektedir.

150 gr. saf ipekten 1.8m2 saf ipek kumaş üretilebilmektedir.

İpek Şallar Nasıl Temizlenmelidir?

İpeğin bu zamana kadar bahsetmiş olduğumuz kalitesini koruması için temizliğine oldukça büyük bir önem verilmesi gerekir. Bu sayede ipek şallarınızın kalitesini ve güzelliğini uzun yıllar boyunca koruyabilirsiniz.

İpek ürünlerin temizliğinin diğer ürünlerden daha zor olduğundan zaten bahsetmiştik. Peki bu ürünler nasıl temizlenmeli?

Kuru temizleme yöntemi en garanti ve risksiz temizleme yöntemidir ancak çok fazla ipek ürününüz varsa bu biraz maliyetli ve zahmetli olabilir. Veya ürünlerinizi kendiniz temizlemeyi öğrenmek istiyorsanız kuru temizlemeye vermeden evde kendiniz de ürünlerinizi temizleyebilirsiniz.

Normal Deterjan Kullanmayın

Öncelikle ipek temizliği ile ilgili bilmeniz gerekenlerin başında normalde kullandığınız çamaşır deterjanlarını ve sabunlarını kullanmamak gelir. Bu maddeler genel olarak yoğun kimyasallar içerir ve ipek oldukça hassas bir kumaş olduğu için kimyasallar ipeğe zarar verir. Genellikle normal sabun veya deterjan kullanmak kumaşı sertleştirir. Bu sebeple özel ipek şampuanları kullanmanız daha doğru olacaktır. Bazı markaların hassas materyaller için veya özellikle ipek için ürettikleri özel temizleyicilerden edinirseniz ipek ürünlerinizin temizliği konusunda hiç sıkıntı yaşamazsınız.

Sıcak Su Kullanmayın

İpek kumaş temizlenirken soğuk su kullanmaya özen gösterin. Suyun kesinlikle sıcak olmaması gerekir. Sıcak su ipek kumaşlara zarar verir. Bu sebeple ipek şallarınızı mümkün olduğunca soğuk veya çok az ılık bir suda temizlemeye çalışın.

Lekeleri Çitilemeyin

İpek kumaştan olan ürünleri temizlerken başka bir dikkat etmeniz gereken nokta da kumaşın hassasiyetini unutmadan yıkamaktır. İpek kumaşı elinizde çamaşır yıkarken kullandığınız tekniklerle yıkamak kumaşa zarar verecektir. O sebeple ipek eşarplarınızı temizlerken lekeleri çitilememeye özen gösterin. Eğer eşarbınızda bazı lekeler varsa ve suyla veya ipek şampuanları ile çıkmıyorsa çok dikkatli bir şekilde yavaş yavaş kumaşı birbirine sürtebilirsiniz.

Şallarınızı Kurutmak İçin Sıkmayın

Islak olan ipek şallarınızı fazla suyunu almak için refleks olarak sıkabilirsiniz ancak bu doğru bir yöntem değildir. İpek şallarınızı sıkarsanız bu kumaşa zarar verecek ve şalınızda sonradan düzeltemeyeceğiniz bazı kırışıklıklara sebep olabilecektir. Bu sebeple şalların fazla suyunu almak için normalde çamaşırlara veya temizlik bezlerinize uyguladığınız kuvvetteki sıkma işleminden vazgeçmelisiniz. Şalınızı nasıl kurutacağınızı ise yazının devamında sizinle paylaşacağız.

Sebze Kurutucu Kullanın

Sebze kurutucu kullanma fikri başta size tuhaf gelebilir ancak sebze kurutucusu kullanmak ipek eşarplara veya şallara zarar vermeden onları yıkamanın oldukça organik ve etkili bir yoludur.

Genellikle mutfakta sebze kurutmak için kullandığınız sepet görünümlü araçtan bir tane de ipek şallarınızı yıkamak için edinebilirsiniz. Eğer bu yöntemi deneyecekseniz öncelikle kurutucunun içine bir miktar su ve ipeği temizlemek için seçtiğiniz maddeden koymanız gerekir. Şallarınızı bir süre bu suda beklettikten sonra sebze kurutucuyu sebzeleri kuruturken yaptığınız gibi döndürün. Daha sonra içerisindeki kirli suyu boşaltın ve herhangi bir madde koymadan saf su ile doldurun. Az önce yıkamış olduğunuz eşarbı koymuş olduğunuz yeni ve temiz suyun içerisine bırakın ve bu şekilde durulayın. Temizleme işlemini yaptığınız şekilde sebze kurutucuyu döndürebilirsiniz.

İpek Şallar Nasıl Kurutulur?

İpek şalları elinizde normal bir çamaşırı sıkar gibi sıkmamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Peki şalınızı nasıl kurutacaksınız?

Temizlendiğini düşündüğünüz ve eğer herhangi bir madde kullandıysanız o maddeyi suda duruladıktan sonra şalı sudan çıkarın. Hemen yanınızda serilmiş büyük bir havlu bulundurun. Şalı katlama yöntemi kurutacaksınız. Şalı, yanınızda bulundurduğunuz havlunun üzerinde fazla suyu çıkana kadar katlamaya başlayın. Daha sonra şalınızı farklı bir havlunun üzerinde veya uygun gördüğünüz başka bir alanda kurumaya bırakabilirsiniz.

İpek Şal Ütülenir mi?

İpek şalınızı özenle temizlediniz, peki nasıl ütüleyeceksiniz? İpeği yukarıda sizlerle paylaştığımız şekilde hassasiyetine uygun olarak temizlerseniz kuruduktan sonra ütüleme ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz ancak bu her şalda değişkenlik gösterir. Eğer şalınızın ütüye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız ipek kumaşın ve şalın dikişlerinin hassasiyetini yıpratmamak adına şalınızı çok düşük bir ısıda ütüleyebilirsiniz. Eğer ütünün sıcaklığından çekiniyorsanız sık kullanılan bir yöntem olarak ipek şalınız ile ütünün arasına bir tülbent koyarak ütüleme işlemini daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

İpek Olmayan eşarplar Nasıl Temizlenir?

Eğer tesettürlü iseniz muhtemelen bütün eşarplarınız ipek değildir. Zira daha günlük kullanım için farklı materyallerden yapılmış eşarplar da kullanıyor olabilirsiniz. Bu durumda diğer eşarplarınızı nasıl temizlersiniz?

İpek olmayan kumaşların temizliği ipek kadar zor olmasa da eşarplar genel olarak ince ve hassas kumaşlardan yapıldıkları için yine de normal çamaşır gibi yıkanmamalıdır. Eğer eşarpları elinizde yıkayacaksanız ipek kumaşlarda kullandığınız yöntemleri tercih edebilir yalnızca deterjan konusunda daha az hassas davranarak sabun ile yıkayabilirsiniz.

Eşarplarınızı çamaşır makinesine atmak isterseniz de makineyi mutlaka hassas programda çalıştırın. Ayrıca çamaşır makinesinin tüm çamaşırlar için uyguladığı sıkma programını devreden çıkarın. Eğer sıkma programını kullanırsanız makine muhtemelen eşarplarınıza zarar verecektir. Bu anlattıklarımız günlük kullanım için geçerlidir. Eğer çok lekelenmiş bir eşarbınız varsa o lekeleri evde çıkarmak ile uğraşmayın zira eşarbı zedeleme riskiniz çok yüksek. Bu tarz kirlere maruz kalan eşarplarınızı doğrudan kuru temizlemeye verebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi ipek kumaş güzel olduğu kadar zahmetli de ancak sizinle paylaştığımız bütün bu ipek şal yıkama adımları uygulayarak şallarınızın zedelenmesini önleyebilir ve kullanım ömürlerini uzatabilirsiniz. İpek oldukça kaliteli bir kumaştır. Dolayısıyla eğer kullanırken ve temizlerken  dikkatli olursanız ipek ürünlerinizi uzun seneler kullanabilirsiniz.