Eşarplar tesettürlü kadınların vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Her yaştan kadın kendisine uygun eşarp modelleri ile kombinini tamamlayabilir. Birkaç farklı çeşit eşarp modeli ve eşarpları bağlama tekniği ile her gün farklı ve güzel bir kıyafet kombini yapabilirsiniz. Gündelik yaşamda veya özel günlerde farklı eşarp modelleri ile kıyafetlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Tesettür giyimde kıyafetinize uygun eşarp seçimi yapmak ve kıyafetinizi eşarplarınız ile tamamlamak istiyorsanız eğer, birçok farklı şeye dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; eşarbınızın dokusu, rengi, modeli, deseni gibi pek çok farklı özellik, kıyafet kombininize farklı bir hava verecektir. Önemli olan bu stillerden hangisini istediğinizi yani nasıl görünmek istediğinizi bilmek ve ona uygun doğru parça seçimleri yapmaktır.

Eşarp Kumaşının Önemli

Eşarplar çok çeşitli dokularda olabilirler. Sura ipek, Tivil ipek, tivil polyester, saten, rayon gibi pek çok farklı çeşitte kumaş çeşidi eşarp üretiminde kullanılır. Bu eşarp türlerinden en iyileri tabii ki ipek olanlardır. İpek çok organik ve cildiniz için de en sağlıklı kumaştır ancak biraz pahalıdır. Dolayısı ile bütün eşarplarınızı ipek alamayabilirsiniz. Kaldı ki ipek eşarplar her kombininize uyum sağlamayabilir. Örneğin; spor giyinmeyi seven, eşofman veya bol rahat kumaştan pantolonlar ile kombin yapan biriyseniz eğer, parlak renkli olmayan düz eşarpları tercih etmeniz kombini tamamlamak açısından daha sağlıklı olacaktır.

 

Eşarp kumaşlarının özellikleri hakkında kısaca bilgi verecek olursak:

 

Sura İpek: Tamamen saf ipekten üretilir. Parlak ve yumuşaktır.

Tivil İpek: Bu kumaş da saf ipekten üretilir ancak Sura İpek kumaşına göre biraz daha kalın yapıdadır.

 

Rayon Eşarp: Rayon eşarplar görüntü olarak ipek kumaşa benzer ancak daha uygun fiyatlıdır. Parlak olan bu kumaşlar kayma yapmaz.

 

Saten Eşarp: Son zamanlarda çok fazla tercih edilmeyen bu suni kumaş parlak ve kaygandır. Genellikle doğrudan saçınıza temas ettiremezsiniz.

 

Jakarlı Eşarp: Bu eşarplar dokuması sırasında deseni verilen eşarplardır. Kesinlikle kayma yapmaz ve kullanımı da oldukça kolaydır.

Abiye Kıyafetler için Eşarp Seçimi

Abiye kıyafetler her zaman giyilmeyen ve düğün, kutlama, özel bir davet gibi gerçekten özel günlerde giyilen kıyafetlerdir. Bu kıyafetler genellikle günlük kıyafetlerden farklı şartlarda muhafaza edilir, onlar gibi yıkanmaz ve ütülenmez, yani abiye ürünlere farklı muamele yapılır. Abiye kıyafetler ile giyilen eşarplara da aynı şekilde davranılması gerekir. Sürekli kullanmadığınız birkaç tane eşarbınızı böyle özel günler için temiz ve özenli bir şekilde muhafaza etmelisiniz.

 

Abiye kıyafetler için en uygun kumaşlar ipek ve satendir. Temiz ve parlak gözüken bu kumaşlardan kıyafetinize uygun deseni ve rengi seçebilir, pek çok güzel etkinlikte veya davette rahatlıkla kullanabilirsiniz. İpek ve saten eşarplar zaten çok albenili ve parlak oldukları için mümkün olduğunca sade veya kibar desenler tercih edilmeli. Sade yani desensiz kumaşları da tercih edebilir böylece duru bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Günlük Kıyafetler için Eşarp Seçimi

Polyester eşarplar ve tivil ipek günlük kullanım için daha uygun kumaşlardır. Günlük kıyafet tarzınız spor değil şık da olabilir. Yine de abiye kumaşlar için aldığınız eşarplardan biraz daha farklı olarak günlük hayatınızda bu kumaşları seçebilirsiniz. Desen olarak yine kıyafetinize uygun bir renk ve desen seçmeniz elbette önemli olacaktır.

 

Eğer günlük yaşamınızda spor giyinmeyi seviyorsanız bone üzerine atacağınız ve farklı şekillerde bağlayabileceğiniz şalları da tercih edebilirsiniz. Doku olarak parlak olmayan bir doku seçerseniz spor bir kombin oluşturmanız daha kolay olacaktır.

Cilt Tonuna Göre Eşarp Seçimi

Tesettürün amacı elbette örtünmek ancak eğer çarşaf kullanmıyorsanız yani şal ve eşarp kullanıyorsanız dolayısıyla yüzünüz gözükecek. Bu sebeple yüz teninizin tonuna uygun eşarplar seçmek sizin için daha faydalı olacak ve kendinizi eşarbın altında daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Eğer açık tenliyseniz koyu renk tonları yüzünüzü daha çok açacaktır. Eğer açık renk tonu tercihe edecekseniz de mor ve mavi tonları muhtemelen size çok yakışacaktır. Yeşilin birçok tonu ve pastel renkler sizi çok şık gösterebilir. Kırmızının soğuk alt tonlarını tercih etmelisiniz.

 

Eğer buğday tenliyseniz açık renkler tercih etmelisiniz. Ekru, açık yeşil, lila, mavinin orta tonlarını tercih edebilirsiniz. Kırmızı tercih etmek isterseniz kırmızının koyu tonlarını kullanmanız gerekir.

 

Esmer tenliler pudra, fildişi, beyaz açık yeşil gibi açık renkleri tercih edebilirler. Bu onların teninin güzelliğini açığa çıkarırken aynı zamanda sade ve dingin bir görüntü de sunacaktır. Eğer kırmızı seçmek isterlerse de kırmızının açık tonlarını kullanabilirler.

Zıt Renkleri Bir Arada Kullanmaktan Çekinmeyin!

Eşarbınızın veya şalınızın kıyafetiniz ile uyumlu olması en önemli konulardan birisi demiştik. Eşarplar kıyafetinizi yani toplam kombininizi tamamlayan unsurlardır. Birbiri ile uyumlu kombinler yapmaya çalışırken zıt renklerin bazı tonlarının da birbirleri ile uyum içinde olabileceğini unutmayın. Örneğin sarı ile yeşil birbirlerine zıt renkler iken bunların uygun tonlarını bulup birbirleri ile kullanarak dikkat çekici ve uyumlu bir kombin yapabilirsiniz. Kendinizi sınırlandırmayın ve sevdiğiniz renklerin size yakışan tonlarını bulmaya çalışın.

 

Tesettür Giyimde En Çok Yapılan hatalar

 

Bonesiz Eşarp Bağlamak

 

Bonesiz kullanılan eşarplar gün içerisinde eşarbınızın kaymasına sebep olur. Bu da sürekli eşarbınızı düzeltmeniz gerektiği anlamına gelir. Böyle durumlarda istemeden de olsa saçlarınızın eşarptan çıkma veya düzeltirken gözükme olasılığı yüksektir.

 

Çok Tepede ve Büyük Topuzlar Yapmayın

 

Eşarbınızı bağlamadan önce saçlarınızı bonenin içerisine sıkıştırırken onları toplamanız gerekebilir. Ancak eşarbın dışından da gözüken devasa topuzlar çok heybetli ve tesettür naifliğine yakışmayacak bir şekilde gözükebiliyor. Ayrıca ne kadar kibar veya şık giyinseniz de o büyüklükte topuzlar kombinin güzelliğini bozabiliyor. O sebeple topuz yaparken abartılı olmamasına dikkat edin.

 

Kat Kat Giyinmeyi Abartmayın

 

Tesettürün anlamı bir üst giysilik olmasıdır. Yani içinize giydiğiniz ev kıyafetinizin üzerinde bol bir örtü olması ve bu kıyafetin mahrem yerlerinizi kapatması gerekir. Ancak kışın hem soğuk olması dolayısıyla hem de gideceğiniz yerde üzerinizdekileri çıkardığınızda tesettürünüzün bozulmaması için biraz fazla giyinmiş olabilirsiniz. Bu durum dışarıdan biraz tuhaf görünebilir. Sizi olduğunuzdan çok daha kilolu da gösterebilir. Bu sebeple özellikle kış aylarında en üstteki giysinizin kalın olmasına dikkat ederseniz altını çok fazla doldurmanıza gerek kalmadan ve üşümeden idare edebilirsiniz. Böylece iç bir ortama girdiğinizde ve üst giysinizi çıkardığınızda içerideki sıcaklığa da uyum sağlamış olursunuz. Aynı zamanda dışarısı eğer çok soğuksa dış kıyafetinizin kalınlığı sizi koruyacaktır da.

 

Fazla Gösterişli kıyafetler

 

Tesettür her insanın kendisi için uyguladığı bir yaşam biçimi olduğundan mütevellit kimseye neyi nasıl yapması gerektiğini söylemenin uygun olmadığını düşünüyoruz. Ancak aynı zamanda şu uyarıda bulunmayı da boynumuzun borcu sayıyoruz: Tesettür gizlenmek ve korunmak anlamına gelir. Yani çok abartılı, çok gösterişli ve şaşalı giyinmek aslında tesettür anlayışına aykırıdır. Her ne olursa olsun abartmak zaten dinin doğasına aykırıdır. Bu makyaj yapmamak, pahalı kıyafetler giymemek anlamına gelmese de sizler için her şeyin dengesini kendi içinizde bulabileceğiniz bir hayatın nasip olmasını diliyoruz.