Eşarp veya şal bağlarken birçok farklı tür ve şekil deneniyor. Klasik şekillerden sıkılan kadınların yenilik arayışları ise bazı sorunları beraberinde getiriyor. Eşarp ve şal kullanımı büyük oranda tesettür kaynaklıyken tesettür kurallarını es geçen şekiller gibi birçok durum buna sebep olabilmektedir. Bu yazımızda, eşarp bağlarken yapılan bazı hataları ve dikkat edilmesi gerekenleri listelemek istedik.

Boynun Görünmesi

Eşarp bağlamada son zamanlarda görülen durumlardan birisi boyun kısmının görünecek şekilde eşarbın bağlanmasıdır. Tesettür kurallarına uymayan bu bağlama şekli elbette ki tesettür kurallarına riayet eden kadınların dikkat ettiği bir husustur. Bu bakımdan, bağlama stillerini araştırırken buna da dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İğnesiz Kullanım

İğnesiz kullanılan eşarplar dış ortamda birçok etkenle beraber açılma durumu yaşayabiliyor. Rüzgar, eşarbın kayması veya başka sebeplerle açılan eşarplar rahatsızlık oluşturabilir. Bunun için, eşarplarınızda eşarp iğnesi veya eşarp mıknatısı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bonenin Fazla Görünmesi

Eşarbın altına takılan boneler saçların görünmesini engellemek amacıyla takılırken, eşarbın gereğinden fazla bir şekilde geriye çekilmesi bonenin daha fazla görünmesine sebep olmaktadır. Bonenin daha fazla görünmesi de rahatsız edici bir görüntü ortaya koyabilmektedir. Eşarp bağlarken, bonenizin olabildiğince az gözükmesi şıklığınız açısından çok önemli olduğu gibi olası bir olumsuz durumda eşarbın çözülmesi veya açılması da önüne geçecektir.

Bone Kullanmama

Bone kullanmadan takılan eşarp bir müddet sonra kayma yaşayacaktır. Bu hem rahatsız edici olacak, hem eşarbın şeklini bozacak hem de saçların görünmesine sebep olabilecektir. Bu bakımdan, eşarbınızı tamamlayan bir aksesuar olarak bone kullanımına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Büyük Topuz

Çok büyük topuz yapmak veya topuzun çok yüksek yapılması görüntü açısından oldukça kötü bir manzara ortaya koyabilir. Bu sebeple topuzlarınızı daha mütevazı yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü görüntünüzü bozan bu topuzlar aynı zamanda eşarbın da bozulmasına, tesettür kurallarını bozacak şekilde bazı kısımların görünmesine sebep olabilir.

Bunun gibi birçok sebeple eşarp bağlarken veya sonrasında sorunlar yaşayabilirsiniz. Tarzınıza ve tesettüre en uygun şekilde eşarplarınızı bağlamanızı veya kendi stilinizi oluşturmanızı tavsiye ederiz.