Yüzyıllardır kadınlar kendilerine has bir tarz yaratmaya önem vermiş ve halen bu gelenek devam etmektedir. Çoğu medeniyette kadınlar saçlarını göstermemek adına değişik örtme ve örtünme teknikleri kullanarak kendi ayrıcalıklarını hep yaratmışlardır.  Yaklaşık bu örtme ve örtünme kültürü 4000 yıl evveline dayanmaktadır.

Eski çağlarda örtünmek bir saygı ve unvan belirtisidir. Bütün toplumlarda bilinen ve uygulanan bir gelenekti. Evli, bekâr ya da dul bayanlar farklı bir örtünme şekli ile bir topluma bir mesaj vermek istemişlerdir. İslamiyet’in kabul edilmesi ve yaygınlaşması nedeniyle örtünme artık dinin gerektirdiği şekilde olmaya başlamıştır. Kutsal kitabımız Kuranı Kerimde geçen bazı surelerde örtünmek ve örtmek gibi kuralların olduğu aslında toplumun ahlaki değerlere karşı saygınlığını ve kadının toplumda ne kadar örnek oluşturduğunu destelemektedir. Osmanlı hükümdarlığında ise zarafet ön planda olduğu için hanedan kadınları, sultanlarımız kendine has örtünme ve başörtüsü bağlama stilleri geliştirmişlerdir. Dini açıdan diğer dinlere mensup olan kadınlardan ayrı olduklarını belli etmek için renkli giyim ve başörtüsü kullanmaya başlamışlardır. Ayrıca dinin gerektirdiği tarzda bol ve vücut hatlarının belli olmayacağı şekilde giyinmek bir kuraldı. Bu kurallara aykırı davrananlara gerekli cezai hükümler uygulanmaktaydı.

Günümüzde ise çeşitli başörtüsü, aksesuar ve çeşitli tekniklerle eşarp modernize edilmeye başlanmıştır . Değişik stillerle ve giyim tarzına uygun başörtüsü kullanılarak moda ve yaşam standartlarına ayak uydurmuştur. Asıl olan kadınların kendini rahat hissetmesi, kullanım rahatlığı gibi birçok etken tesettür modasını gelişimi sağlayarak kadınlara katkı sağlamıştır. Ferace, kap ya da pardösü gibi bol ve rahat kıyafetler tasarlanarak günlük hayatı pratikleştirmiştir. Ayrıca bone ,ipek, koton gibi eşarp çeşitliliği de hem iklimsel hem de coğrafik olarak değişiklik göstermektir.

Akgün eşarp olarak ise günümüzdeki muhafazakâr tarz ile modern stili birleştirerek zerafetliğe damgamıza vurmaktayız. Tesettür modasındaki en yeni trendeler ve en yeni kombinlerle karşınızda olmaya devam edeceğiz.