En Kaliteli Eşarp Kumaşları Nelerdir

En Kaliteli Eşarp Kumaşları Nelerdir?

 

Tesettür modellerinde eşarp kumaşı, desen, renk ve kalite görünümü için önemlidir. Saf ipekten, pamuktan ve polyesterden üretilen eşarp modelleri, saç ve başta rahatlık sağlamaktadır. Başın ve saç diplerinin de hava alası için en kaliteli eşarp kumaşları, dokuma ve kullanılan ham madde bakımından dikkat edilerek seçilmelidir.

Baş Örtüsü Kumaş Modelleri

En kaliteli eşarp kumaşları nelerdir; dokusu ve hissiyle birlikte uzun süre kullanabileceğiniz kumaş, saçınızın ve cildinizin de temiz, ferah kalmasını sağlar. Aşırı terleten ve koku yapan kumaşlar yerine saf ipekten ve pamuktan yapılan kumaşları tercih edebilirsiniz. Kaliteli ve ferah kumaş dokuları eşarbın başınızdan akmamasını, saçınızı ve cildinizi rahatsız etmemesini sağlayacaktır.

 • Sura ipek kumaşından yapılan eşarp modelleri
 • Twill ipek eşarp modelleri
 • Saten eşarp modelleri
 • Jakarlı ve rayon eşarp modelleri
 • Polyester eşarp modelleri

Koton Eşarp Modelleri

Saçınızın ve cildinizin de rahat edebileceği en kaliteli eşarp kumaşları olarak kullanılabilmektedir. Bu özel kumaş yapılarında dikim, desen ve yıkanma aşamalarında hava alabilecekleri tasarımlar işlenmiştir.

Sura İpek Eşarp Modelleri

Tamamen saf ipek tasarımı olan Sura ipek eşarp, en kaliteli eşarp kumaşları olarak tercih edilebilir. Parlak, esnek ve yumuşak dokusuyla cildi ve saçı rahatsız etmez. Yaz ve kış aylarında ter kokusu yapmaz, güzel ve sade modellerle kullanımı oldukça rahattır.

Üzerine desenler işlenebilir, şal ve eşarp tasarımlarında kullanılabilir. Kadınlar için uzun ve kısa saç modellerine de uygun, baştan akmayacak şekilde ipeksi bir yumuşaklığı vardır. Şık ve spor giyimler için farklı tasarımları bulunan sura ipek kumaşlar, ferahlığı kadar hafif dokusuyla da ilgi çekmektedir. İpeksi dokusu esnekliği, boyun ve ense bölgesinde de hafiflik hissettirmektedir.

Twill İpek Eşarp Modelleri

Twill ipek eşarp modelleri, saf ipek tasarımlardan daha az kaliteli olarak kabul edilir. Ancak ipeksi dokusu üretimi ve dikimi aşamasında ön plana çıkar. En kaliteli eşarp kumaşları arasında kabul edilen twill ipek kalın kumaş yapısına sahip olduğu için kış aylarında kullanılmalıdır.

Yaz ayları için tercih edilmemesi gereken twill eşarp ve twill ipek eşarp modelleri, kumaşın kalınlığından kaynaklı terletebilir. Saçınızın ve cildinizin kış aylarında hava almasını sağlayacak, ışıltılı ve mat tasarımlarıyla da dikkat çekecektir. Eşarp tasarımlarında uzun ve kısa olarak kullanılabilecek modelleri de bulunmaktadır. Fiyat olarak da ipek kumaşa oranla daha ucuz ve kullanışlı kabul edilebilir.

Saten Eşarp Modelleri

Kaygan yapısı nedeniyle fazla tercih edilmese de saten modeller, ışıltısı ve kaliteli görünümüyle dikkat çekmektedir. Günlük kullanımda saten modelleri tercih etmemeniz daha iyi olacaktır. Ama düğün, nişan, gelinlik, özel günler için giyilen kıyafetlerin üstünde oldukça şık görünecektir. Yaz aylarında da kullanabileceğiniz en kaliteli eşarp kumaşları olarak kabul edilir.

 • Saten parlak ve yumuşak dokuya sahiptir.
 • Esnek ve belirgin hatları vardır.
 • Saçın ve cildin hava almasını sağlar.
 • Saçla uygun bir dokusu olmadığı için kayma yapabilir.
 • Elbise ve takım elbiselerde kullanılması tavsiye edilir.
 • Boyun, ense ve çene bölgesinde yumuşak bir his bırakacaktır.
 • Desenli, sade ve parlak tasarımları bulunur.

Jakarlı Ve Rayon Eşarp Modelleri

Desenli ve orta kalite kumaş olarak kabul edilmelidir. Jakarlı modeller kayma yapmaz ancak çok ağır duran kalın dokulu kumaşlardır. Rayon eşarp ise daha çok polyester kumaştan yapılmaktadır. Bu nedenle ipeksi bir dokusu vardır.

İpeksi dokulu rayon eşarp en çok kullanılan eşarp modelleri arasında yer alır. Kayma olasılığı daha yüksek olan modellerdir.

Polyester Eşarp Modelleri

Rayon ile benzerlik taşıyan polyester kumaşlar, orta kaliteli eşarp kumaşları arasında yer alırken, orta kalite olarak da kabul edilir. Eşarp ipeksi dokusuna rağmen kayma yapmaz. Desenleri ve renkleriyle de en çok tercih edilen tasarımlar arasında yerini alır.

Koton Eşarp Modelleri

Koton tamamen pamuktan olan, uzun süre kullanılabilen modeller arasındadır. Eşarp tasarımında orta kaliteli eşarp kumaşları olarak kabul edilen koton kumaş dokusu yumuşak ve kalındır. Yaz aylarında kullanılabilecek ince tasarımları olsa da genellikle pamuksu olduğu için kış aylarında sıcak tutmaktadır. En önemli özelliklerinden biri de terletme yapmaz, hava alır ve baş çevresini hafif hissettirecek yumuşak bir dokuya sahip olmasıdır.